Wciąż odwlekasz zadania osobiste, które sobie zaplanowałeś? Nie masz postępu w rozwoju osobistym (bez względu co to znaczy dla ciebie np. posprzątanie domu, nauka nowego języka, nowe studia, niższa waga).

To co doświadczasz to prokrastynacja (zwlekanie), czyli tendencja polegająca na odwlekaniu, opóźnianiu lub przekładaniu czegoś na później, ujawniająca się w różnych sferach naszego życia. Przez termin prokrastynacji rozumieć należy dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań (czyli konieczny jest własny zamiar, że wykonam jedno z moich zadań!), pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji na skutek opóźnienia.

Są jednak na nią sposoby – więcej przeczytasz tutaj

Dlaczego to dobrowolne zwlekanie? Jest dobrowolne w tym sensie, że sami wybieramy bardziej przyjemne czynności zamiast pierwotnego zadania do wykonania (czyli awersyjnego, wzbudzającego chęć przełożenia go na potem).Oczywiście odwlekanie często jest utrwalone, nawykowe i automatyczne na skutek powtórzeń, więc odwlekamy już czynności bez udziału naszej świadomości, jednak zawsze mamy wybór – dobrowolność. Możemy nawet mimo utrwalenia odwlekania wybierać czy coś wykonamy od razu, czy odwleczemy działanie.

Nie można nazwać prokrastynacją sytuacji, gdy musimy coś przełożyć, gdy dzieje się jakaś sytuacja kryzysowa w naszym życiu np. zachoruje członek naszej rodziny. W takiej sytuacji nie jest spełniony warunek dobrowolności. Jesteśmy przymuszeni sytuacją.

Mechanizm prokrastynacji polega na tym, że dzięki odłożeniu wykonania czynności na później początkowo następuje poprawa samopoczucia psychicznego – pojawiają się radość i ulga, że nie trzeba działać od razu, a ponadto można zaangażować się w bardziej przyjemne zadania. Odwlekaniu na później sprzyja złudzenie, że jutro będzie lepiej – jutro wstaniemy pełni energii i gotowi do działania, lecz zazwyczaj sytuacja się powtarza i odwlekanie trwa o wiele dłużej (dni, tygodnie, miesiące). Uświadomienie sobie (w końcu) konieczności wykonania  zadania pogarsza później samopoczucie psychiczne – wywołuje stres, lęk, nerwowość spowodowaną poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na adekwatne, prawidłowe wykonanie zaplanowanego działania.

Poniżej prezentuję artykuł, który może pomóc w pokonaniu tej tendencji.

https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/18076-21-rad-na-odwlekanie-jak-skutecznie-zabrac-sie-do-pracy