Książka jest nieco inna niż moje, lżejszy poradnik, ale też z pewnością uzupełnia aspekty, które poruszam. Mówi się, że jeśli chce się poznać dobrze jakieś zjawisko to powinno się przeczytać 3 najlepsze książki w danej dziedzinie (przynajmniej tak twierdzą G. Dryden i J. Vos w swojej “Rewolucji w uczeniu”). Często zapoznanie się z trzema dobrymi książkami wystarcza. Książka Edyty Dudy jest taką trzecią książką, prezentującą bardzo praktyczne, warsztatowe podejście.

Miałem przyjemność ją recenzować. Oto co napisałem…

Recenzja książki “Człowiek czynu” Edyty Dudy by Piotr Modzelewski.

Dzieło Edyty Dudy pt. „Człowiek czynu – od odkładania do działania” jest wyjątkową publikacją dotyczącą powszechnego zjawiska prokrastynacji. W siedemnastu rozdziałach autorka zawarła zarówno streszczenie drogi jaką sama musiała pokonać, osobistą filozofię „człowieka czynu”, jak i ważne prawdy psychologiczne, które pozwalają w końcu rozpocząć pracę nad własnymi celami i zmianami własnego życia. Autorka wykorzystuje historie z życia, bajki oraz ćwiczenia skłaniające do refleksji. Każdy z nas jest inny i każdy z nas dzięki zachętom do autorefleksji i inspiracjom zawartym w książce, powinien odnaleźć w sobie własne zasoby do pokonywania specyficznego dla siebie odwlekania. Zastosowane rysunki ożywiają przekaz i stanowią dodatkowy przerywnik, uatrakcyjniając publikację.

Na szczególną uwagę zasługuje wyróżnienie dwóch typów osób odwlekających, u których ważną rolę odgrywa napięcie, niepokój i stres. Pierwszy rodzaj odwlekaczy oczekuje wzrostu napięcia i działa pod presją ostatniej chwili. Ponosi jednak przy tym znaczne koszty zdrowotne, emocjonalne, a napięcie choć niewątpliwie motywujące (bo trzeba wykonać coś za pięć dwunasta, zdążyć), jest również dla wielu nieprzyjemne. Drugi typ odwlekaczy wprost przeciwnie, boi się napięcia stresowego, doznaje paraliżu i chce podejmować aktywność celową wyłącznie w chwilach spokoju. I jedni i drudzy powinni nauczyć się podejmowania działań bez względu na odczuwane emocje, realizując siebie i w stanach pełnych napięcia i absolutnego relaksu. Autorka uczy nas radzenia sobie z tym napięciem, dzięki zmianie przekonań i budowaniu odwagi oferując interesujące ćwiczenia oparte o psychoterapię poznawczo-behawioralną.

Wielu z nas mówi sobie: „Pracuję najlepiej pod presją, kiedy działam na ostatnią chwilę”, a powinniśmy raczej powiedzieć „Potrafię działać tylko i wyłącznie pod presją!”. Tylko czy wszystkie zadania i projekty, te długoterminowe, bardzo skomplikowane da radę wykonać na ostatnią chwilę? Czy wtedy nie ograniczamy własnej działalności tylko do działań rutynowych, dobrze zautomatyzowanych, bo wiemy, że na ostatnią chwilę, poprzednio też je wykonywaliśmy? Niestety w ten sposób nie dajemy sobie szansy na prawdziwy rozwój i wolność od tyranii emocji, nastrojów i presji. Rekomenduję książkę „Człowiek czynu” jako podręcznik do pracy własnej – dzięki refleksjom i ćwiczeniom można się uwolnić od tyranii stanów emocjonalnych i usprawnić własną pracę.

Piotr Modzelewski – psycholog, pedagog  (Instytut Pedagogiki, Akademia Pomorska w Słupsku). Autor książek pt. „Pokonaj odwlekanie – Rozwiń wytrwałość” i „Wstań. Stres, lęk i depresja a styl życia”.